Çarşamba, Eylül 29, 2004

araba

ben araba aldiiiiim. tarabya-taksim arasinda, bogazda, özellikle taskisla civarinda, yada istanbul'un herhangi abuk bi yerinde gezinen kirmizi bir ford ka gorurseeniz o benim iste.
hemen bi araba testi de yapıverdim:
Avsar, your driving fantasy is The Autobahn

You've got a need — a need for speed. For you, road trips are more than a way to get from here to there. Driving, like those who've traveled Germany's famed no speed limit roadway know, is a way to test the road and engage in your surroundings. You appreciate the finer points of driving — like the curve of the road, the performance of the car, and all the nuances of true skill behind the wheel. You're a driver's driver, so when it comes to dream destinations all you need is a great car and road cool enough to test your reflexes and escape your daily hassles.

But once you arrive at your dream destination, you're sure to embrace it like you embrace the road — wholeheartedly with a sense of adventure and panache. Some say getting there is half the fun. And you agree, so long as you get there in record time and record style.


Cuma, Eylül 24, 2004

sorular ve cevaplar

iyi geceler efenim,
uzun bir aradan sonra yapacagim bu ilk programda size "özellikle düsünseldüzensizpsikomanyagimiz basta olmak üzere bir cogumuzun cevabini delice merak ettigi sorularin cevaplari" adli sarkiyi seslendirmek istiyorum.
bu cevaplari dinnerken bircogunuz "hayir o öyle degil böyle" , "bi saniye o 3 degil bes olucak yalniz" gibi gereksiz cikislarda bulunacaktir. birincisi bu sizin üzerinize vazife degildir, ikincisi de bilmemek degil sallamamak ayiptir. esen kalin efenim.

1.su kaç derecede buharlaşır ve kaç derecede tekrar su olur?

su,basinca bagli olarak her derecede buharlasir, hava da basincina gore tekrar su haline donusebilir

2. bi semtteki bütük çöpleri o seferde aynı çöp arabası mı toplar yoksa bunlar topluca sokaklara saldırırlar mı?

belli bir bolgenin coplerini bi araba toplar, ya da toplamaz, yoksa karmasa olur kaos olur, goz gozu gormes

3. o sinek ilaçları sinekleri gerçekten öldürür mü?

bi kısmını evet, ama ilaca bagisiklik kazanan sineklere ne siksan kar etmez.

4. bi hat da gün boyunca aynı vapur mu sefer yabar, yabmaz gibi gelio, o zaman neye göre değişirler?

hattin uzunluguna gore 2 ya da daha fazla vıpır donusumlu olarak hareket ederler.

5. asfalt kaç derece sıcakta ayakkabıya yapışcak kadar yıvır?

40 falan

6. humprey bogart gerçekten yakışıklı mıdır? neden bazı filmlerde yüzünü derileri az sona aşşa düşcek gibi görünmekte ısrarlıdır?

hayır. kendisi botox yabtiran ilk insanlardan biridir, ama yan etkiler o donemde daha kuvvetlidir ve bazen makyaj da kar etmemektedir.

7. toplamda kaç kennedy lanetli yollardan öldü? sağ kalan aklı başında bir aile üyesi var mı?

3-5. ikisi vuruldu, birinin ucagi dustu, biri intihar etti... Sag kalan varsa da akli basindamidir o tartisilir.

8.bir arının kafası koptuğu halde yaşadığına tanık olan bir grup 6 yaşında çocuk adoına soruorum, o yaşam yaşam mıdır? ayrıca kaç uzvunu kaybederek yaşayabilir?

degildir. bacaklarini ve kanatlarini kaybedince bisi olmamaktadir. gorunen odur ki govdesinin yarisi koptugunda bile yasamaya devam edebilmektedir, o halde sorunun cevabi yaklasik 39

9. bir de ayrıca toplamda kaç çeçit arı vardır?

esek arisi, bal arisi kralice ari ve diger olmak uzere 4 tur ari vardir. ek bilgi: aslinda hepsi bal yapabilmesine ragmen esek arisi esek , kralice ari sevisgen, digerleri ise ne idugu belirsiz oldugu icin bal yapmamaktadirlar.

10. filtre kahveleri nasıl vakumlu paketlere koyabiliolar?

kahvenin üzerine delikleri kahveden daha kucuk olan bir elek koyduktan sonra bittabiki kahve molekullerinden daha kucuk olan hava molekullerini disari cekiorlar. ayni islemi once havayi disari cikartip sonra kahveyi iceri koymak yontemiyle de gerceklestirilebilir (bkz:havasiz ortamda hareket etmek)

11. light sigaralar gerçekten daha zararlı mı, ayrıca nargilenin sigaradan daha zararlı olduğu söylentileri doğru mu?

evet, o sigarayi light yabmak icin icine koyduklari seyler cigerleri cok feci edio (sanki light olmayani etmio) ve hayir daha dogrusu kismen evet sadece bazi nargile tutunleri cok feci onlari icmeyin.

12. tavlayı kim nasıl bulmuş?

bu konuda cesitli iddalar olmasina ragmen sanirim eski mısırlılar ya da mısırlılar eskiden. ama iste ortadogu falan da diyenler var zarlar farsca falan diye ama zaten baslatan degil bitiren önemlidir o da türklerdir.

13. bu soru diğer 150000 tane oyun içinde geçerli.

sans faktoru az olanlari japonlar ya da iranlilar, hile yapılabilenleri türkler, sıkıcı olanlari ise avrupalılar bulmustur.

14. ayrıca en eski oyun ne hala popüler olan tabii.

bu bi soru degil ama cevabi, sise cevirmece ve tekerlek yuvarlamaca

15.bestelenebilecek şarkıların bir sonu var mı?

bu önemli bir tartisma konusu. cevabi teknik olarak evet ama nota kombinasyonlari, sesler arasindaki tını,siddet ve frekans farklari arttı tempo olasiliklari gozonune alindiginda sonsuz bir havuz soz konusu, gerci kısıtlayici faktorler de var mesela bi beste kemanla da calinsa piyanoyla da calinsa ayni bestedir ve herhangi bir notadan sonra herhangi bir nota gelemes (atonal calismiyorsak) ama yine de bence daha var.

16. insanlar gerçekten çift mi yaratılmış?

tanrı bunu kabul etmek istemese de (eserine hakaret oluyo cunku ) kesinlikle evet.