Salı, Mart 30, 2010

öğrenci kafası ep.3

elma nedir, armut nedir?

"... while Cezanne drawing the fruit, he believes that apple represented the love, pear? (armut) represents the women's bups (göğüs). so in his major work there is no proportion of fruit."

öğrenci kafası ep.2

cezanne kitchen table yorumları tüm hızıyla devam ediyor:

what paul cezanne tried to point out was in Paris, there were solitude among people which live in Paris. He tried to show the apples in the basket, people who are together and other apples as people who are lonely. Paul Cezanne sees Paris itself as a tray for apple.

Cumartesi, Mart 27, 2010

sulukule revisited

bundan 2 hafta önce recep romanlara toplu konut sözü verdi. onlar da alkışlayıp göbek attılar. bu duruma umutla bakanlara sulukule toki orkestrasından geliyor:

yüzlerce aile yerlerinden edildi. evlerinin üzerinden dozerle geçildi. neredeyse 1000 yıldır yaşayan bir yer resmen katledildi. peki sonuç? taşoluk'a taşınan 337 aile şimdi gerisin geri Sulukule'ye geliyor. toplu konutlarda kalan aile sayısı 9. ne diyeyim bilemiyorum.


Cuma, Mart 26, 2010

öğrenci kafası ep.1


soru cezanne'ın kitchen table'ı.

"In this work the basket represents Paris, fruits represents modernization and Cezanne's family."

"The painting has not a perspective."

Pazartesi, Mart 22, 2010

meyveler meyvelerimiz

Salı, Mart 16, 2010

üj bugudup inna enüp iddübüş

videoyu embed edemiyorum. youtube engelliler için haber bülteni. ama bi linkini yerim.
orduspor gerçekten bence de spottopsorrrç üjjnnörrr blöpöörörrörr.

transktipti de şu şekilde saolsun biri oturup yazmış:
... mesi lazım. herkes elini önüne koyacaklar, burda en azından üj bugudup inna enüp iddübüş ve şu bisıp nısınna buyla rızgını tekaşayapajak. hiçkimsenin boluspor üzerinde şey yapması şey değil ya burda gerçek yönetimi gerekeni yapmış ama bundan sonra görev futbolcuların.


afiyet şeker.


hah:

Pazar, Mart 14, 2010

combo

bu da daha yeni bir blu. video iki kere tekrarlıyor, şaşırmayın.


COMBO a collaborative animation by Blu and David Ellis (2 times loop) from blu on Vimeo.

a collaborative animation by Blu and David Ellis
year 2009
http://www.blublu.org
http://www.davidellis.org
produced by studio cromie
http://www.studiocromie.org
music by Roberto Lange
http://www.robertolange.com
made at Fame festival 2009
http://www.famefestival.it

muto by blu

benim favorim muto:


MUTO a wall-painted animation by BLU from blu on Vimeo.

The new short film by Blu
an ambiguous animation painted on public walls.
Made in Buenos Aires and in Baden (fantoche)

http://www.blublu.org/
http://www.blublu.org/sito/video/muto.htm

music by Andrea Martignoni
produced by Mercurio Film
assistant: Sibe

Pazar, Mart 07, 2010

iki masa

stockholm tasarım festivali'nden iki masa. çocuklar için olsa da büyükler de kullanabilir diye düşünüyorum. birincisini Jenny Palmborg tasarlamış, ikinciyi ise Tian Tang. pek hoş.

a/b


Selçuk ARTUT - A/B Exhibition from selcukartut on Vimeo.

Sergiden kısa bir video. fütüristika'daki röportajdan.

köpek faşizmi

istanbul'daki sokak hayvanlarına yapılan kıyımdan bahsediliyor farklı ortamlarda. özellikle sokak köpeklerinin periyodik olarak toplanıp ormanlarda terk edildilerek ölüme bırakıldığını biliyoruz. bazı insanlar ve kurumlar da buna karşı bir şeyler yapabilmek için uğraşıyor. peki bu katliam ne zaman başladı? aslında belki de çoğumuzun aklına gelebilecek tarihten çok daha önce. 1800'lü yılların başında 2. Mahmut'un emri ile İstanbul'un sokak köpekleri Sivriaada'ya (Hayırsızada) götürülerek ölüme terk ediliyor. 1908 devriminden sonra ise Jön Türkler'in icraatlarından biri olarak 1910'da 40 bin kadar köpeği yine aynı adaya bırakılıyor. Cumhuriyet döneminin bu "soruna" bulduğu çözüm de aynı. 1936 yılı boyunca İstanbul sokaklarından 20 bin kadar köpek temizleniyor. Topbaş rejimi altında da sayısının on binleri bulduğunu düşündüğüm sokak köpeği hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. aslında çok da şaşılacak bir durum yok. sevgi ve merhamet de bir yere kadar. hayvanları severiz ama o sokak köpekleri falan, çok pis yani.

 
1910 senesindeki temizlikten resimler

deve babandır

 

benim senelerce devekuşu ya da ona benzer bir şey olarak bildiğim roadrunner meğer  başlı başına ayrı, guguk kuşu familyasından bir hayvan türü imiş. şimdi kişisel almasın ama roadrunner'dan pek hazzettiğimi söyleyemeyeceğim. sadece hızı ile öne çıkan, coyote'den kaçar gibi görünse de hep onun yakınlarında olan ve öldürmeyip süründüren sinir bozucu bir hayvan olduğunu düşünüyorum. kendimi coyote'ye daha yakın hissediyorum.

Cuma, Mart 05, 2010

Çarşamba, Mart 03, 2010

ben sarhoş değilim

9gag bugün çok güzel. sarhoş kafası böyle bir şey gerçekten de.


renk körü

kadın ve erkek arasındaki farklı renk algılamaları durumu. 9gag'den arak. 

Salı, Mart 02, 2010

klasik müzik akşamı

akşam akşam klasik müzik damarım kabardı. liste şu şekilde: 


Georg Philipp Telemann - Presto
Wolfgang Amadeus Mozart - Rex Tremendae
Johannes Brahms – Symphonie #3 Op. 90: Poco Alle
Antonin Dvorak - Tempo di Valse
Franz Liszt - La Campanella
Gabriel Fauré – Introit et Kyrie from Requiem & Cantique de Jean Racine
Maurice Ravel - Bolero
Frédéric Chopin – Ballade No. 1 in G minor, Op. 23 
Wolfgang Amadeus Mozart - Symphonie Nr.2 7th Movement

adisas

Ankara'da taklit ürünler sergisi açılmış. Sinan Aygün taklit markaları emeğe saygısızlık olarak gördüklerini belirtmiş. iyi demiş güzel demiş de, peki ya ben marka kavramının kafadan emeğe saygısızlık olduğunu söylersem ne olacak? nike 3 kuruşa çalıştırdığı işçinin ürettiği ayakkabıyı bilmem kaç bin katına satınca emeğe saygı mı göstermiş oluyor? ha ben yine param yettiğince adidas alıp giyiyorum, ama parası az olup da gidip adisas, adibas nikf, smatch, timsahı ters tarafa bakan lacoste, kenarına tek çentik atılmış nike işaretli ya da dört çizgili spor ayakkabı alıp giyene de, o ürünleri üretene de birşey demem. hatta isterim ki o amca taklit ede ede güzel ayakkabı yapmayı öğrensin, sonra osman diye marka kursun gidelim onun ürettiklerini alalım.Taklit Ürünler Sergisi
Taklit markalarla mücadele temasıyla Grup Ofis Marka ve Patent tarafından düzenlenen Taklit Ürünler Sergisi "CEPA Alışveriş Merkezi" 1 Mart 2010 tarihinde başladı. Sergide, çeşitli ürün gruplarına ait taklit ürünler orjinalleriyle ile birlikte sergilenecek.

Açılışta Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, taklit markaları emeğe saygısızlık olarak gördüklerini belirtti.

Sergi 10 Mart’a kadar açık kalacak. Marka bilincinin ve bu konudaki toplumsal farkındalığın arttırılmasının amaçlandığı etkinlikte, saatten gözlüğe, parfümden saç tokasına, ayakkabıdan oyuncağa kadar birçok ürünün taklidi orijinalleriyle birlikte sergilenecek. Sergi süresince marka tescili, marka koruma yolları, marka ihlalleri ve uygulanan cezalar hakkında Grup Ofis yetkililerinden bilgi alınabilecek. Ayrıca, etkinlik kapsamında "Orijinalini Bul" yarışması gerçekleştirilecek.