Çarşamba, Ağustos 08, 2012

yeni güney çin alışveriş merkezi, yaşayan şehir

Dünyanın en büyük boş alışveriş merkezi. İçinde 25 metrelik Arc de Triomphe ve Venedik St. Mark çan kulesi replikası, 2.1 kilometrelik su kanalları ve 553 metrelik bir kapalı-açık rollercoaster var. 

New South China Mall (Chinese新华南MALLpinyinXinhuánán MALL) in DongguanChina is the largest mall in the world based on gross leasable area, and ranked second in total area to theDubai Mall.[2] However, it is largely vacant. Unlike other "dead malls", which have been characterized by the departure of tenants, the New South China Mall has been 99% vacant since its 2005 opening as very few merchants have ever signed up.


Pazartesi, Ağustos 06, 2012

ddt

doğanın canına okuyan kimyasallardan biri. dikloro difenil trikloroethan. az böcek, kuş, balık ölmedi bundan. hıyar a.b.d. tarlaların üzerine sıka sıka bir hal olmuştu. italya'da da salgın hastalıklara karşı küçük çocuklara bile sıktılar. 1962'de Rachel Carson Sessiz Bahar'ı yazmasa daha da giderdi. ddt'nin zararlı olmadığını göstermek için avucuna döküp yiyen adam var.

Thomas Midgley, Jr.

General Motors'da benzinin içine kurşunu, Frigidaire'de buzdolabının için Freon'u koyan, DDT'ye ön ayak olan, Ozon'la biz istediğimiz gibi oynarız hacı diyen işte hep bu adam.