Cuma, Ağustos 19, 2011

dev orkestrayla konser keyfi

muazzez ersoy'un 'seksi görünmek için elimi ağzıma sokmuyorum sadece dişime bir şey kaçtı' konserleri muazzam bir başarıya ulaştı.


kopyalama kültürü

müthiş bir kültür bu. dünyanın başka herhangi bir yerinde bu derece bir çılgınlık, bir isteri, bir fenomen haline dönüştüğünü sanmıyorum.


unkapanı'na gittiğim gün

istanbul'da müzik endüstrisinin kalbi artık unkapanı'nda atmıyor. bolca manifaturacı var etrafta. hoş imç'nin açılımı istanbul manifaturacılar çarşısı zaten. her neyse, 950 liraya klip çektirmek mümkün.


çarşının duvarlarında bedri rahmi eyüboğlu'nun enfes mozaikleri var.


çarşı yıkılırsa bu moziklere ne olacak? -retorik soru-


bunu da bedri rahmi mi yapmış? sanmıyorum, ama çok güzel.


çarşının hemen arkası vefa. bozacısı, lisesi ve otoparkı.


mudo konseptleri

mudo konsept gerçekten garip bir konsept. evet çok hoş şeyler var, evet ben de ne yalan söyleyeyim bir kaç şey aldım ama burada satılan ürünlerin %80'ini kimin satın aldığı konusunda en ufak bir fikrim yok. mesela şu arkadaş:


Şu minicik bilgi kartındaki 3-5 ibrare bile yetiyor kafa karıştırmaya. Bu bir kütük evet. Ama öyle sizin bildiğiniz dekoratif olmayan kütüklerden değil. Biz bu kütüğü hafifçe şekillendirip -çok işlendiği belli olmasın- cilalayarak dekoratif hale getirdik. Fiyatı mı? Sadece 1250 lira.
Bu kütük sizi kesmedi mi? O zaman şunu da verebiliriz:


Bu modelimiz en az bir önceki kadar dekoratif olmakla birlikte antik olma özelliğine de -cila vurmadık- sahiptir. Normalde 2500 lira olan bu kütüğümüz çok kısa bir süre için ve sadece Mudo Konsept müşterilerine özel bir indirimle dekoratif kütükle aynı fiyata! Bununla da kalmıyor, zamanında antik dekoratif kütüğe parası çıkışmayıp normal dekoratif kütük alan müşterilerimizin dekoratif kütüklerini 500 liraya sayıyor yerine yepisyeni -ama aslında epeski, antik ya- antik dekoratif kütüklerden veriyoruz.

Çarşamba, Ağustos 17, 2011

ustalara saygı

ustalara saygı kuşağında bu hafta: extreme bath makeover. alan'ın banyosunda patlayan boru ev sahibinin banyoyu tamamen değiştirmeye karar vermesine sebep olur. alan'ın hayatında hiçbir şey bir daha aynı olmamak üzere değişecektir.


ep.1: yapısöküm.
alan'ın evine ilk giren yapısökümcü -deconstructivist- ustalardır. bu ustalar yenilenecek -yeni gerçekçilik- banyoya tekrar monte edilmek -assemblage- üzere klozet banyo dolabı ve duşakabin gibi elemanları sökme ve banyoyu yapıbozumculara -anarcho-deconstructivist- hazır hale getirme misyonunu üstlenmişlerdir.

Salı, Ağustos 16, 2011

hey hey hey, taksi.

akp'li değilmiş. milliyetçi değil ülkücüymüş. 52 senedir narkozdaymış. uyutmuşlar onu meğer. şimdi uyanmış. gerçek hizmeti son 10 senede görmüş. 600 yıllık tarihimiz dört tane sünnetsize emanet edilmişmiş. şimdi hatırlanıyormuş. akp neyi satmış? yok pahasına mı satmış? daha öncekiler satmayı becerememişmiş. kriz mi olmuş? taksicilik üçüncü ek işiymiş. adam teğet geçecek demiş geçmiş. şimdi amerika'da kriz olunca tabi ki burayı da biraz etkileyecekmiş. gerçek liderin nasıl olduğunu taydoğan'da görmüş.  benim de gerçekleri görmem, kabul etmem gerekiyormuş. benim onları (!) ikna etmem gerekiyormuş. sabah sabah sinir bozukluğu hiç yoktan.

Çarşamba, Ağustos 10, 2011

world design impact prize: nokero güneş enerjili ampülbu ampul insanların gaz parasından tasarruf etmesini sağlıyor. gerçi bir yandan 'ne kadar kazanıyorlar ki ne kadar tasarruf etsinler' diye düşünülebilir ancak ayda birkaç dolar bile onlar için çok önemli. ayrıca bir takım sosyal değişimlerin de tetikleyicisi olabilir.

world design impact prize: empowerment plan

endüstrinin ölmesi ile bir hayalet şehir haline gelen detroit'te 20 bin kadar evsiz yaşıyor. bu proje, bu kişilere en azından daha rahat barınma sağlayacak uyku tulumunu andıran paltolar yapılmasını öngörüyor.


http://worlddesignimpact.org/projects/project/32/