Perşembe, Haziran 15, 2006

ayakta uyutulmak

bir "göztepe parkı'na cami yapma projesi" vardı ne oldu ona?
hiçbir şey olmadı, sadece unuttuk gitti. unutmayan ve peşini bırakmayan bir kısım insanın çabası da boşa gitti. bütün itirazlar reddedildi ve yasal süreç tamamlandı. yani şu andan itibaren bu konuda getirilecek bir teklif ile anında cami yapımına başlanabilir. hem de bölgenin senelerdir nefes almasını sağlayan, üzerinde kocaman binaların yükselmediği, insanların içini açan tek büyük yeşil alanına.
demokrasi, bilimsellik, anlayış, diyalog, hepsi buraya kadar işte.

'Tek yeşil alan'
Komisyon raporunda, imar planına Kadıköy Belediyesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve 40 kişinin itirazda bulunduğu ve iptalini istediği belirtildi. İptal talebinin gerekçeleri de parkın bölgedeki tek yeşil alan olduğu, depremde halkın sığınabileceği tek boş alan olduğu, bölgedeki dini tesislerin yeterli olduğu, bu noktaya yapılacak caminin bölge ulaşımını olumsuz etkileceği ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğu şeklinde raporda yer aldı.
Büyükşehir Belediyesi Şehir Planlama Müdürlüğü'nün raporundaysa, cami yapılması istenen bölgeye batı istikametinde en yakın 700 metre mesafede Selamiçeşme Camii, doğu istikametindeyse 1000 metre mesafede Galippaşa Camii bulunduğu ve şehircilik ilkeleri ve planlama tekniği bakımından yaya yürüme mesafesinin 500-750 metre yarıçaplı olması gerektiği, ayrıca nüfusa göre bölgede dini tesis alanının yetersiz olduğu savunuldu.
Şehircilik ilkeleri gereği ibadethanenin 10 dakikalık yürüme mesafesinde olması gerektiği belirtilen raporda, bir şeridin park alanı olarak kullanılması halinde bile bölge traifiğinin camiden olumsuz etkilenmeyeceği ileri sürüldü.

Büyükşehir Belediyesi, Göztepe Parkı'nın yanı sıra aynı bölgede sekiz cami daha planladı. Dünkü toplantıda, Kadıköy merkezde E5 Otoyolu Ara Bölgesi'nde vakıflara ait 6 bin 105 metrekarelik 1015 ada 60 perselin ibadethaneye ayrılmasına ilişkin itiraz da reddedildi. Göztepe Parkı'nın yanı sıra, bölgeye sekiz yeni cami yapılması da imar planlarına işlenmiş oldu.

Hiç yorum yok: